En

Maillol hatása a magyar szobrászatra

- 2015. január 22. - április 6.

 

Aristide Maillol művészete a modern magyar és európai szobrászat fejlődésében kiemelkedő szerepet játszott. A Rippl-Rónai József és Aristide Maillol barátságát bemutató nagyszabású kiállításunkat kísérő kamaratárlat a francia mester magyar szobrászokra gyakorolt hatását ismerteti meg a magyar közönséggel.

Maillol szobrászatának egyik legfontosabb vonása az archaizálás, a leegyszerűsítő, összefoglaló formázás. Ezt a művészeti felfogást leginkább az akt mint téma, motívum, szimbólum felhasználásával valósította meg.

A tárlat gerincét olyan kiemelkedő magyar szobrászok művei adják, mint Vedres Márk, Beck Ö. Fülöp, Medgyessy Ferenc és Ferenczy Béni. Az általuk készített, a francia mester művészetével összefüggésbe hozható szobrok és grafikák bemutatásával nagy adósságot törlesztünk. Hosszú évtizedek óta ez a Magyar Nemzeti Galéria első olyan időszaki kiállítása, amelynek kifejezett célja modern magyar szobrászati alkotások elemzése és nemzetközi kontextusban való értelmezése.

Maillol művészete kiváló példa arra, hogy a klasszikus hagyományból táplálkozó archaizáló tendenciák még az avantgárd irányzatok mellett sem veszítettek érvényességükből, modernségükből és hitelességükből. Talán éppen ez a magyarázata annak is, hogy Magyarországon Maillol ismertsége a két világháború között növekedett, sőt, személye és művészete a korszak legjelentősebb magyar szobrászegyéniségeit inspirálta.

Kiállításaink közül ajánljuk