En
Vissza a találatokhoz

Gábriel arkangyal az Angyali üdvözletből. A mosóci Szentháromság-templom egykori főoltárának bal oldali mozgószárnyának külső képe GH mester

Alkotó

GH mester 15. század

Készítés ideje 1471
Tárgytípus táblakép
Anyag, technika fenyőfa, tempera
Méret

64,5 × 51 cm

Leltári szám 52.647.1
Gyűjtemény Régi Magyar Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria D épület, Földszint, Templomok ékességei – Gótikus művészet Magyarországon 1300–1500

A mosóci Szentháromság-oltár mindkét oldalukon táblaképekkel díszített mozgatható szárnyait az oltár liturgiai funkciójának megszűnte után a képek síkjával párhuzamosan szétfűrészelték: ezzel a múzeumi bemutatás szempontjait előnyben részesítő eljárással szétválasztották az eredetileg az egyházi év ünnepnapjain látható, belső oldalhoz tartozó ábrázolásokat az úgy nevezett hétköznapi nézethez tartozó külsőktől. Az egykor az ünnepi oldal felső sorát díszítő, töredékesen maradt Kálvária és a Mária halálának jelenete éppúgy önálló, falra akasztható festmény formáját öltötte, mint a leválasztott hátoldal Angyali üdvözlete. A belső oldalra talán a megrendelő, Ernuszt János Turóc megyei főispán védőszentjeként került Keresztelő Szent János legendájának egy jelenete, valamint a sárkányölő Szent György, míg a külsőn a Krisztust az Olajfák hegyén, valamint Szent Kristófot mutató ábrázolások kaptak még eredetileg helyet. Ezeket a képeket a Szlovák Nemzeti Múzeum őrzi Turócszentmártonban (Slovenské národné múzeum Martin, Szlovákia).

Bibliográfia

Radocsay, Dénes, A középkori Magyarország táblaképei, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1955.

A Magyar Nemzeti Galéria régi gyűjteményei, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

Ungarische Nationalgalerie Budapest: Alte Sammlung, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

The Hungarian National Gallery: The Old Collections, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

Török, Gyöngyi, Gótikus szárnyasoltárok a középkori Magyarországon, Kossuth Kiadó, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2005.

Matthias Corvinus, the King: Tradition and renewal in the Hungarian Royal Court, 1458 – 1490, Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2008.

Hunyadi Mátyás, a király: Hagyomány és megújulás a királyi udvarban, 1458-1490, Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2008.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk