En
Vissza a találatokhoz

Gyermekfej háború után Vilt Tibor

Alkotó

Vilt Tibor Budapest, 1905 – Budapest, 1983

Készítés ideje 1946
Tárgytípus szobor
Anyag, technika bronz
Méret

24,5 × 20 × 17,5 cm

Leltári szám 66.39-N
Gyűjtemény 19–21. századi Gyűjtemény / Szobor Osztály
Kiállítva A műtárgy megtekinthető az állandó kiállításban

A közösen átélt háborús borzalmak, a béke, a szabadság reménye és a modern irányzatok rehabilitálásának szándéka már 1945 első napjaiban több művészt és kritikust aktivizált. Ezt tekintette vállalt feladatának az 1945. október 18-án megalakult Európai Iskola, amelynek egyik alapító tagja volt Vilt Tibor.
Műve emblematikus alkotás, amely a legegyszerűbb plasztikai eszközökkel ér el drámai hatást. Az erős, izomköteges nyak alatt drasztikusan elvágott szobor csak a kisgyermek fejét-arcát jeleníti meg, így már fragmentum jellegével is a pusztulás szimbóluma. Vilt torzítással fokozza a tragikus mondanivalót: a mély furatú szemüreg, a széles, nyomott orrnyereg, az egyenetlen felületű, csapzott hajtincs maszkszerűen fedi el – és ugyanakkor tárja fel – a gyermek vonásait. A kisgyerek eltorzult arca egyszerre utal a fájdalomra, a rémületre, az elmúlásra és a túlélésre. Bár a szobor Vilt harmincas évek második felében elkezdett expresszív műveinek sorába illeszkedik, közvetlen módon fejezi ki a művész mindennapi érzelmeit.

Bibliográfia

Remekművek: Magyar Nemzeti Galéria, A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2020/5, Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2020.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk