En
Vissza a találatokhoz

Madonna a toporci Szent Fülöp és Jakab-templomból

Készítés ideje 1420 körül
Tárgytípus szobor
Anyag, technika hársfa, festett, aranyozott
Méret

teljes méret: 139,5 × 42 × 29,5 cm

Leltári szám 57.15M
Gyűjtemény Régi Magyar Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria D épület, Földszint, Templomok ékességei – Gótikus művészet Magyarországon 1300–1500

Az 1400 körüli évek gótikus szépségideálját megtestesítő, lágy stílusú alkotás Toporc plébániatemplomából származik. Formát és tartalmat kiemelkedő művészi kvalitás forraszt eggyé: a nyúlánk, finom S vonalban hajló figurának a korona magas, aranyozott szőlőlevelekkel díszített pártázata szinte földön túli emelkedettséget kölcsönöz. A köpeny öblös tál-, és lazán omló sípredőkből komponált drapériája nem fedi el öncélúan a test kontúrját. A hullámos hajjal keretelt, magas homlokú arc, a komoly tekintet a fiatal anya tisztaságát, lelki harmóniáját, „szépségét” juttatják kifejezésre. Az eredeti színezés nagyban hozzájárult a szobor pompájához. A mell alatt aranyozott övvel összefogott alsóruha szinte áttetsző, vörös festékkel fedett ezüst volt, amely fölött Mária azurit bélésű, arany köpenyt viselt. Fátyla fehér, haja aranyos lehetett. Mindebből csupán a porcelánszín testfelületek őrizték meg épségüket. Anyja bal karján ül a ruhátlan, jobb kezét áldásra emelő Jézus. Anya és Gyermek pillantása a bűnbeesésre utaló aranyalmán találkozik, amelyet Mária – második Évaként, a figyelmet a Megváltás gondolatára irányítva –, tart jobbjában.

A Madonna-szobor feltehetően oltárszekrényben, esetleg pillér előtt állhatott. Egy Kárpátaljáról, Ungvár környékéről származó, s a Louvre gyűjteményébe jutott Madonnával, valamint szepességi emlékekkel, köztük az ugyancsak a Régi Magyar Gyűjteményben őrzött podolini Szent Katalinnal áll stiláris rokonságban.

Bibliográfia

Kampis, Antal, A középkori magyar faszobrászat történetének vázlata 1450-ig: Beiträge zur Geschichte der ungarischen Bildschnitzerei bis zum Jahre 1450, A Budapesti Királyi Magyar Pázmány Péter Tudomány Egyetem Művészettörténeti Intézetének dolgozatai 13, Biró RT nyomása, Budapest, 1932.

Radocsay, Dénes, A középkori Magyarország faszobrai, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967.

A Magyar Nemzeti Galéria régi gyűjteményei, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

Ungarische Nationalgalerie Budapest: Alte Sammlung, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

The Hungarian National Gallery: The Old Collections, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

Művészet Zsigmond király korában, 1987, Magyar Tudományos Akadémia. Művészettörténeti Kutató Csoport, Budapest, 1987.

Gotika: Dejiny Slovenskeho výtvarnéhó umenia, Slovenská národná galéria, Vydavatel’stvo Slovart, Bratislava, 2003.

Treasures from Budapest: Europian Masterpieces from Leonardo to Schiele, Royal Academy of Arts, London, 2010.

A restaurálás művészete: kiemelkedő restaurálások a Magyar Nemzeti Galériában 1957–2011, A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2014/3, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2014.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk