En
Vissza a találatokhoz

Maria Gravida, táblakép töredéke

Készítés ideje 1409
Tárgytípus táblakép
Anyag, technika fenyő, olaj-tojás tempera, aranyozott
Méret

képméret: 89 × 78 × 5,5 cm
képméret (kerettel): 97,5 × 86 × 5,5 cm

Leltári szám 52.656
Gyűjtemény Régi Magyar Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria D épület, Földszint, Templomok ékességei – Gótikus művészet Magyarországon 1300–1500

A talán Nyugat-Magyarországra készült, mai formájában töredékesen fennmaradt festmény legfőbb üzenete a Megváltóval várandós Szent Szűz, a Maria gravida áhítatot keltő bemutatása. Ezt az értelmezést támasztja alá az a kép alapozására készített, a végső formában azonban meg nem festett ecsetrajz, amely Mária hasán mandorlával körülvéve, magzati tartásban, vállán keresztet tartva a születendő Gyermeket ábrázolja. A festmény a személyes vallásos elmélyülést feltehetően templomi környezetben szolgáló önálló táblakép, esetleg egy oltáregyüttes középső eleme lehetett. Gyűjteményünk legkorábbi táblaképének festője a 15. század második évtizedében kiterjedt tevékenységet folytató bécsi nagyműhely alapítójával, első meghatározó egyéniségével azonosítható.
A festménynek a trentói zsinat 1563-ban hozott határozataival összefüggésbe hozható átalakításakor távolították el az eredetileg a bal oldalon látható, József kételyeit ábrázoló jelenetet, amelyből a botra fűzött szalmakalap és a hordócska, a piros drapériarészlettel és a töredékesen maradt nimbusz a képszélen ma is látható.

Bibliográfia

Radocsay, Dénes, A középkori Magyarország táblaképei, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1955.

Tóth, Sándor – Tóth, Melinda – Marosi, Ernő, Mikó, Árpád – Takács, Imre (eds.), Pannonia regia: Művészet a Dunántúlon 1000-1541, A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 1994/3, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1994.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk