En

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA | FORDULÓPONTOK

Online jegyvásárlás

MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA | FORDULÓPONTOK

Magyar Nemzeti Galéria
2021. június 26.

18:00 - 02:00:00

Fordulópontok mindig vannak: az egyes ember életében, a nagyvilágban, s természetesen a művészetekben és kultúrában is. Minden változik körülöttünk, de a művészet a nehézségek közepette is feltölt, és mindig kapaszkodót nyújt. Behálóz mindent, hiszen örök érvényű.

Az idei Fordulópontok témára a Magyar Nemzeti Galéria olyan programokkal készül, melyek a magyar művészettörténet fordulópontokat hozó, alkotásaikkal halhatatlanná vált mestereit, és az egyetemes festészet egyik meghatározó csoportját mutatják be. Az aláfestő zenét Csemer Boglárka és a Nagy Balázs trió tagjai adják. A gyönyörű műalkotások, a páratlan panoráma és a jó hangulat idén is garantált!

 

ELŐADÁSOK

Előadásaink során szakavatott múzeumi kollégák mutatják be a művészet nagy fordulatait hozó alkotóit és alkotásait. Érdemes a meghallgatásuk után személyesen is felfedezni a kiállított remekműveket!

Helyszín: B épület, előadóterem

 

18.00–18.30 Virágnyelven. Növényszimbolika a preraffaelita festményeken – Király Zsuzsanna múzeumpedagógus előadása

A virágok jelképes nyelve már hosszú évszázadok óta ismert, a szigorú erkölcsű viktoriánus korban azonban különösen fontossá váltak a virágnyelven folytatott néma párbeszédek és burkolt üzenetek. Az angol preraffaeliták kedvelték és használták is ezeket a jelképeket. Festményeiken a vadvirágok, a kertek és fák virágai, vagy éppen a szobanövények a jelenet láthatatlan tartalmairól, a szereplők gondolatairól, érzéseiről mesélnek. Az előadáson Király Zsuzsanna kalauzolja el Önöket a festői virágnyelvezetben.

 

18.45–19.15 Kaposvártól Párizsig. Rippl-Rónai József művészete – Sepsey Zsófia művészettörténész előadása

A kaposvári születésű Rippl-Rónai József az 1890-es években a legmodernebb stílusban alkotta meg festményeit. Párizsban önálló kiállításon is bemutatta műveit, karrierje felfelé ívelt, a Nabis csoport a tagjai közé választotta, a francia főváros ismert művészévé vált. Sepsey Zsófia előadása ennek a nem mindennapi festői karriernek az állomásait mutatja be.

 

19.30–20.00 A patikusból lett Napút-festő. Csontváry fordulatokkal teli élete és művészeteBán Blanka művészettörténész előadása

„Te leszel a világ legnagyobb napút festője, nagyobb Raffaelnél” – szólalt meg az isteni hang Csontváry Kosztka Tivadar fejében 1880 októberében, ami fenekestül fel is forgatta az akkor még gyógyszerészként dolgozó Csontváry életét. Hogyan alakult ezután a sorsa, milyen fordulatok vártak rá, ki vagy mi inspirálta őt, és minek köszönhető, hogy egyáltalán fennmaradt a magányos zseni páratlan hagyatéka? Bán Blanka előadásából kiderül.

 

20.15–20.45 Ellopták, elpusztult, lappang. Részletek a Szinyei-nyomozásból – Prágai Adrienn művészettörténész előadása

Szinyei Merse Pál a legismertebb magyar festők egyike: kultusza máig töretlen, műveivel találkozhatunk múzeumok falain, bélyegeken és konyhai falvédőkön is. Vajon jól ismerjük művészetének egészét, vagy még mindig vannak fehér foltok az életművében? Mit jelent az egyes alkotói korszakok értelmezésében egy-egy kulcsmű hiánya? Hogyan tűntek el a Szinyeik és hogyan találhatjuk meg őket? Prágai Adrienn invitálja Önöket a nyomozásra!

 

21.00–21.30 A Munkácsy-fordulat. Munkácsy BEST OF a Siralomháztól a Párizsi szobabelsőig​ – Krasznai Réka művészettörténész előadása

Siralomház, Ásító inas, Rőzsehordó nő, Poros út, Milton, Párizsi enteriőr, Krisztus Pilátus előtt, és még folytathatnánk… Megannyi festmény, amellyel Munkácsy történelmet írt. Első és második alkotói korszaka két külön világ leképzése: művein szinte ellentétes univerzumok alakjai jelennek meg, a legszegényebb csavargótól a nagyvilági dámáig. Hogy mi állt a Munkácsy-fordulat hátterében és milyen titkokról mesélnek a képei, Krasznai Réka előadásából kiderül!

 

21.45–22.15 Egy marsbéli város Gulácsy Lajos festészetében: Na’ Conxypán – Bellák Gábor művészettörténész előadása

Gulácsy Lajos a magyar művészet egyik legkülönösebb és ugyanakkor egyik legkedveltebb alakja. Az ő festői és írói munkásságának legegyedibb teremtménye Na’ Conxypán. Piripiri nagyherceg, Holdkifli kisasszony, Bam, a tökelütött házmester és még sok más különös figura népesíti be ezt a várost, a Vajkutya utcát vagy éppen a kepleenstrohli házat. Gulácsy 1910 körül készült na’ conxypáni rajzai és képei a modern magyar művészet egyedülállóan megkapó és érdekes alkotásai. Ezekről a remekművekről hallhatnak Bellák Gábor előadásában.

 

ZENE

19.00–20.30

Boggie és Antal Gábor duója

Csemer Boglárkát sokan a Parfüm című dala óta ismerik. A Fonogram díjas énekesnő több mint tíz éve a hazai és nemzetközi koncert élet meghatározó alakja. A Magyar Nemzeti Galériába Antal Gábor kiváló többszörös jazz zongorista díjazottal érkezik, akivel közösen elrepítenek minket a izgalmas univerzumukba, melyben helyet kapnak az énekesnő saját dalai is. Zenei csemege ez, mely a kiálltást egy egészen más dimenzióba helyezi.

Helyszín: C épület I. emeleti kupolatér

 

20.30 – 21.15

A Waldorf Diákkórus fellépése

A Waldorf Diákkórus 2009 decemberében tartotta az első próbáját. Alapító karnagya Bencze László, tagjai diákok és öregdiákok budapesti és Budapest környéki Waldorf iskolákból. A kórus a megalapítása óta eltelt időben csaknem 100 darabból álló repertoárt épített, mely reneszánsz, barokk, romantikus és kortárs egyházi és világi művekből, amerikai fehér és fekete keresztény közösségek zenéjéből, népszerű slágerekből áll. Negyedévente ad egy-egy jelentősebb hangversenyt, rendszeres fellépője a Múzeumok Éjszakájának. Fennállásának 10 éves évfordulóján, a Budapesti Történeti Múzeumban tartott koncertje óta most először léphet fel ismét, és nagy szeretettel várja a kórusmuzsika kedvelőit a Magyar Nemzeti Galéria illusztris Tróntermébe!

Helyszín: D épület I. emelet – Trónterem [Késő gótikus szárnyasoltárok kiállítás]

 

21.00–23.00

Nagy Balázs trió

A zenekar a jazz-örökzöld dallamokon keresztül enged bepillantást a műfaj széles spektrumába. A lágy bossa nován át a swing és a pergő ritmusú be-bop stílusokon kalauzolja a hallgatóságot. A trió tagjai egytől egyig neves képviselői a magyar jazz-életnek és garantáltan elvarázsolják a műfaj rajongóit az idei Múzeumok Éjszakáján!

Fellép:
Nagy Balázs – szaxofon
Pataj György – zongora
Ifj. Tóth István – nagybőgő

Helyszín: C épület I. emeleti kupolatér

 

17.00–18.00 Kriptától a kupoláig – épületséta tárlatvezetéssel egybekötve

Gondolta volna, hogy a Magyar Nemzeti Galéria épületének egy titkos ajtaján keresztül lehet lejutni a Habsburg nádori Kriptába? Jöjjön el az épületet bemutató exkluzív sétánkra és fedezze fel az egykori király palota különleges szépségeit! A vezetés lezárásaként az egyik legszebb budapesti panorámát kínáló kupolából is kitekinthet!

A program előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrációjáról visszaigazolást kap.
Maximum létszám: 20 fő
Találkozási pont: C épület földszint, Információs pult

A program betelt!

 

Önálló felfedezés – múzeumi útvonaltippek egy gombnyomásra

Gondoltunk azokra is, akik önállóan szeretnék felfedezni a Magyar Nemzeti Galéria műremekeit: okostelefonjaikon öröm végigkövetni a honlapunkon elérhető útvonaltippjeink szebbnél szebb állomásait! Történelmi utazásra vágyik, vagy az állatok érdeklik? Felfedezné a múzeum angyalkáit, vagy a szerelem témájában fogant alkotásait? Kitekintene egy-egy művész ablakán a nagyvilágra, esetleg a festők szelfijeiben merülne el? Bejárná Szinyei Merse Pál és Csontváry Kosztka Tivadar életének fő állomásait, esetleg Rippl-Rónai József és Csók István sokszínű festészete érdekli? Csak győzzön válogatni – és stílszerűen Fordulópontok címre keresztelt tippünket se hagyja ki!

Az útvonaltippek a https://mng.hu/utvonaltippek/ oldalon érhetőek el.

 

Art BonBon – zenés-táncos improvizáció a kiállítóterekben

A Múzeumok Éjszakáján bármi megtörténhet: miért is ne perdülhetne valaki táncra a kiállítóterekben? Van, hogy olyan jól illik egy műtárgyhoz egy fülbemászó dallam vagy egy mozdulat, hogy az tökéletesen kifejezi az érzést és a vissza nem térő pillanat csodáját. Ebben sem lesz hiány este!

 

Non-stop filmsarok a Galéria kiemelkedő műveiről és művészeiről

Nagy fordulatok és változások időszaka volt az elmúlt néhány hónap, ám a zárvatartás alatt sem tétlenkedett a múzeum, sőt, jobbnál jobb online elérhető filmekkel vittük házhoz a műélvezetet!

Rippl-Rónai József, Aba-Novák Vilmos és Csók István a magyar művészettörténet kiemelkedő alakjai – róluk (is) beszélgettek nagyszerű művészettörténészeink egy-egy film keretében. A Múzeumok Éjszakáján egy-egy best of válogatást is láthatnak és hallhatnak az állandó tárlataink műremekeiről, vagy épp a 20. századi művészetet bemutató Modern idők kiállításról!

Foglaljon helyet televízióink egyike előtt, merüljön el a izgalmas kisfilmjeinkben és élőben se felejtse el megnézni a remekműveket!

Helyszínek: 1800 utáni gyűjtemény (D épület I. emelet), Modern idők kiállítás (C épület II. emelet) és Lépésváltás (C épület III. emelet) kiállítás

 

Éjszakai panoráma – kötetlen kupolalátogatás a város legszebb látképével

Mesterművek panorámával? A város alighanem legszebb kilátásával várjuk a Múzeumok Éjszakáján is! Ritka lehetőség, hogy a naplementét a Magyar Nemzeti Galéria kupolájából tekinthesse meg, ám ezúttal garantált, ráadásul az év egyik leghosszabb és legszebb napján!

Extra tipp: Foglaljon helyet egy üdítőitallal az első emeleti teraszaink egyikén is, és merüljön el a folyamatosan nyüzsgő Budapest látképében. Ígérjük, hogy nem bánja meg!

Kupolazárás: június 27, vasárnap, 1.00

 

Időszaki kiállítások

A Múzeumok Éjszakáján – állandó tárlataink mellett – időszaki kiállításaink is várják Önt:

Vágyott szépség. Preraffaelita remekművek a Tate gyűjteményéből (C épület földszint)

Az utópia szépsége. Preraffaelita hatások a századforduló magyar művészetében (C épület II. emelet)

VAGY-VAGY. Baranyay András: Önarckép Jane Morrisszal (D épület I. emelet)

„…félig kép, félig fátyol…” Gedő Ilka grafikái (Grafikai kabinet, B épület I. emelet)

 

Az egészségügyi és szociális dolgozók, valamint a fogyatékkal élők  számára a részvétel ingyenes.
Kérjük, a pénztárnál mutassák be a kedvezményre jogosító igazolásukat!

 

 

BELÉPÉS: Múzeumok Éjszakája karszalaggal 18.00-tól, a C épület (Savoyai terasz) jegypénztára felől. A karszalag megvásárolható online és a múzeum pénztárában.  Teljes árú jegy: 1500 Ft, gyermekjegy (6-18 éves): 800 Ft.

A múzeum nyitva tartása a kiállítóterek telítettsége esetén biztonsági okokból módosulhat. A programokon – műtárgyvédelmi követelmények miatt – csak korlátozott létszámban, érkezési sorrendben lehet részt venni. Pénztárzárás: 24 órakor. Az utolsó belépés várható ideje (karszalaggal rendelkezők számára is): éjjel 1 óra. Javasoljuk, hogy látogatása tervezésekor látogasson el weboldalunkra (www.mng.hu) és FB-oldalunkra. A programváltozás jogát fenntartjuk!

Múzeumunk látogatásának aktuális feltételeiről itt tájékozódhat.

Tovább olvasom

További programok:

Tárlatvezetések
Olasz nyelvű vezetés

Visita guidata in italiano

fiatalok és felnőttek   |   17 fő
Kurátori tárlatvezetés

BETELT | Képek a műteremből | Csizmadia Krisztina kurátor...

fiatalok és felnőttek   |   17 fő
Tárlatvezetések
Séták a Galériában

Kriptától a kupoláig – Épületséta

fiatalok és felnőttek   |   17 fő
Gyerekszakkör

Kreatív alkotótér

8–13 éveseknek   |   15 fő
Szakkör

Alkoss!

16+   |   15 fő