En

Gyorsabban, magasabbra, erősebben!

- 2012. július 19. - november 4.

 

A MAGYAR NEMZETI GALÉRIA ÉS A MAGYAR SPORTMÚZEUM KIÁLLÍTÁSA A LONDONI OLIMPIA TISZTELETÉRE

Az újkori olimpiai mozgalom egyik alapítójának, Pierre de Coubertinnek tulajdonított szlogen, a “Gyorsabban, magasabbra, erősebben” a nemzetek közötti nemes versengés eszméjét fogalmazta meg a 19. század végén. A test és a lélek harmóniáját kifejező sport és a jobb eredmény elérésének vágya az antik görög világ óta sok szállal kapcsolódott a művészetek megújulási törekvéseihez. A Magyar Nemzeti Galéria és a Sportmúzeum közös kiállítása a londoni olimpia alkalmából olyan összeállítást tár a nagyközönség elé, amely a különböző – nem csak olimpiai – sportágak céljait és jellegzetességeit értelmezi a műalkotások és relikviák segítségével.

A “Gyorsabban, magasabbra, erősebben” hármas kifejezés szűkebb értelemben az emberi test mozgására, teljesítményére, fejlesztésére utal, ugyanakkor az emberiség 20. századi technikai, szellemi, sőt hatalmi törekvéseit is tükrözi. Művészet és sport kapcsolatában azonban a modern hatékonyság fogalma mellett még egy, a többit sokszor átható fogalom is jelen van: ez a testkultusz, amelynek eredete szintén az antik Görögországig vezethető vissza. Az izomzat kidolgozott formája és az egészséges test látványa az elmúlt évszázadban újra a kultúra középpontjába kerültek, s majd minden képzőművészeti ág, a film és a fotó fontos ihletője, egyúttal témája volt. A kiállításra kiválogatott művek tehát a hármas olimpiai jelszó elemei, a hatékonyság fogalma és a testkultusz köré szerveződnek. Az ebből a gazdag szellemi hagyományból kiemelt tárgyak és műalkotások közreadása egyszerre művészettörténetként és sporttörténetként is felfogható.

A kiállítás rendezői a jelen nézőpontjából tekintettek végig a 20. századi művészeten, azaz a kortárs művekhez kerestek előzményeket, tematikus vagy ikonográfiai analógiákat. Nagy szerepet játszott a válogatásban az idén 50 éves Ezüstgerely-pályázat, amely a sporttal kapcsolatos képzőművészeti, iparművészeti, fotó-, film- és irodalmi alkotásokat díjazza. A kiállítás többrétegű: a látogatók az elhelyezett feliratok segítségével információkat kaphatnak az egyes sportágakról, az említett fogalmakról és a műveket létrehozó ismert vagy kevésbé ismert alkotókról. A látványos válogatás, melyben többek között olyan művészek alkotásaiban gyönyörködhetünk, mint Ferenczy Béni, Medgyessy Ferenc, Kisfaludi Stróbl Zsigmond, Vaszary János, Szőnyi István, vagy Egry József, a sporthoz kapcsolódó tárgyak és eszközök mellett a művészet ihletettségét, a sportban rejlő értékek megmutathatóságát bizonyítja.

A kiállítás kurátorai: Petrányi Zsolt (MNG), Dr. Szabó Lajos (Magyar Sportmúzeum), Tokai Gábor (MNG)

Kiállításaink közül ajánljuk