
Jan Štursa
1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény
Alkotó | |
---|---|
Kultúra | osztrák |
Készítés ideje | 1880 körül |
Tárgytípus | festmény |
Anyag, technika | olaj, fa |
Méret | 142,5 x 93 cm |
Szignó | lent, jobbra: Hans Makart |
Leltári szám | 100.B |
Gyűjtemény | 1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény |
Kiállítva | Ez a műtárgy nincs kiállítva |
A Bécs-szerte ünnepelt festő az 1873–1874-ben készült monumentális Bacchus és Ariadne (Bécs, Österreichische Galerie) jelenetének egy jobboldali részletmotívumát vette át ezen a képén. Az ifjú hölgyet vállán vivő kentaur kompozicionális ötlete szinte módosítás nélkül megismétlődik, de más ikonográfiai összefüggésbe kerül. A Héraklés feleségét, Déianeirát elrabolni készülő Nessos a barokkos szerkesztésű és mozgalmasságú kompozíció kiemelten hangsúlyos motívuma, míg az asszony védelmére kelő Héraklés szoborszerű háttérfiguraként jelenik meg.
Tóth Ferenc
Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 2.rész. A Nemzeti Múzeum sorozatai 1.füzet: a, A Pyrker-képtár; b, A József Magyar-képtár; c, A Széchenyi Általános-képtár, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1909.
Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 31., 157. o.
Mácsay, Kriszta – Gimesy, Péter, 19. század, Korszakok a múzeumban, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2023, 202-203. o.
A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.