En
Vissza a találatokhoz

Saroktöredék oszloplábazattal és oszloptöredékkel Gertrúd királyné síremlékéből Francia mester

Alkotó

Francia mester 13. század első fele

Készítés ideje 1220 körül
Tárgytípus kőfaragvány
Anyag, technika mészkő
Méret

teljes méret: 12 × 9,8 × 10 cm

Leltári szám 90.22.4M
Gyűjtemény Régi Magyar Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

Domborműről lehasadt, nagyjából négyzet alaprajzú saroktöredék, rajta keskeny, négyszögletű lábazati lemezen attikai oszloplábazat vele egybefaragott oszloptörzs ferdén lehasadt csonkjával. Két szomszédos oldalával szabadon állt, míg a másik két oldala a törés irányában folytatódott. Két szabadon álló oldalán a talplemez rézsűsen emelkedik, a sarkain rézsűs bemetszéssel. A lábazat alsó párnatagja túlnyúlik a lábazati lemezen. A töredék két szabadon álló oldala ép, harmadik oldala szabálytalan törésfelület, míg a negyedik oldala függőleges felület, aminek a szélén 45 fokos illesztési felület maradványa látszik. Alja sík, szemcsésen kidolgozott. A töredéken jelentős fehér alapozás, halványvörös bólusz, illetve aranyozás és fekete festék maradványai vannak, amiknek az időrendje nem egyértelmű. A fekete festék valószínűleg későbbi, amit az eredeti megkopott festés javításakor vihettek fel a felületre. A lábazat tetején látható kék festékpötty feltehetőleg az egykor mellette lévő figuráról származik.
A töredék Gerevich László pilisszentkereszti ásatásán, a ciszterci apátsági templom négyezetében, az 57. sír és közvetlen környékén került elő 1981-ben. Mérete, formája, valamint a lelőhelye egyaránt arra mutatnak, hogy annak a francia szobrász által Magyarországon faragott díszes síremléknek volt a része, amit a pilisi erdőben, 1213-ban meggyilkolt Gertrúd királyné sírja fölé emeltek 1220 körül. A finoman profilozott, gerecsei vörös mészkő lábazati párkányból és fedlapból, valamint az általuk közrefogott, aranyozott és színesre festett domborművekkel díszített, szürkés-sárgás mészkőből faragott oldallapokból álló tumba tetején Gertrúd királyné szintén mészkőből faragott és festett, életnagyságú halotti portrészobra, az ún. gisant feküdt, feje alatt párnával, a párnát egy-egy kezükkel két oldalról tartó, másik kezükben füstölőt lóbáló angyalokkal körülvéve. A domborműves oldallapokon, architektonikus részletekkel aprólékosan kidogozott háromkaréjos vakárkádok alatt, trónuson ülő (a hosszú oldalakon), valamint álló (a rövid oldalakon) alakok jelentek meg.
A saroktöredéket a más darabokkal (pl. RMO_90.22.1–3M; RMO_90.22.5M) fennálló egyértelmű forma- és méretazonosság a síremlék oldallapjainak az architektonikus díszítéséhez kapcsolja; helye az alsó zónában, a síremlék egyik hosszú oldallapjának a bal sarkán volt.

Bibliográfia

Gerevich, László, A pilisi ciszterci apátság, Studia comitatensia: tanulmányok Pest megye múzeumaiból, Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Szentendre, 1984.

Takács, Imre, “A Gertrúd-síremlék rekonstrukciójának kérdései”, in: Majorossy J., dr. (szerk.): Egy történelmi gyilkosság margójára. Meráni Gertrúd emlékezete, 1213-2013, Ferenczy Múzeum, Szentendre, 2014, 189-202 o.

Takács, Imre, “The Tomb of Queen Gertrude”, Acta historiae artium Academiae Scientiarum Hungaricae 56 (2015), 5-88 o., 3.1. sz., 15, 79-80.

Takács, Imre, A francia gótika recepciója Magyarországon II. András korában, Balassi Kiadó, Budapest, 2018, 124-158. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk