En

Budapest. Az első aranykor

Online jegyvásárlás

Budapest. Az első aranykor

C épület, III. emelet - 2023. november 15. – 2024. április 7.

Budapest. Az első aranykor
Sztereoképek és képeslapfotók a Fortepan és a Deutsche Fotothek gyűjteményéből (1903–1912)

Budapest 150. születésnapja alkalmából egy különleges, több mint száz művet felvonultató fotókiállítást mutat be a Magyar Nemzeti Galéria. A Fortepan digitális fotóarchívummal együttműködésben rendezett tárlat a fővárosnak azt az időszakát jeleníti meg, amikor Budapest a 19. és 20. század fordulóján, a világ egyik legdinamikusabban fejlődő nagyvárosaként, igazi virágkorát élte.
A Fortepan csapata a drezdai Deutsche Fotothek gyűjteményében egy német képeslapkészítő cég Magyarországon eddig ismeretlen városfotóira bukkant. A tárlat ebből az anyagból mutat be egy izgalmas válogatást. A képeslapfotókat Schoch Frigyes, a jómódú budapesti vállalkozó és hobbifotós felvételei egészítik ki, aki egyedi térhatású fényképeken örökítette meg a fiatal metropoliszt.

 

A tárlaton először láthatja a közönség a német képeslapkészítő cég 1903 és 1912 között készült budapesti városfényképeit, amelyeken az emblematikus épületek mellett nemegyszer kis utcai történetekben bukkannak fel a nagyvárosi hétköznapok. A képeslapok a rohamos léptekben fejlődő századfordulós Budapestnek az idelátogatók számára legvonzóbb helyszíneit mutatják be, fókuszukban számtalan pompás, akkor még fiatal épülettel, melyek ma is ikonikus büszkeségei városunknak.

A porcelánjáról híres németországi Meißenben 1793-ban alapította meg a Brück család a Brück & Sohn néven sikeressé vált képeslapgyártó céget, amely hét generáció vezetésével egészen 2019 márciusáig, azaz 226 éven át töretlenül működött. A Brück & Sohn – sok német város mellett – Budapestről is készített képeslapokat, a mindezekhez tartozó fotóanyagot a Brück család a drezdai Deutsche Fotothek archívumnak adta el. A magyar fővárosról készült több mint 500-féle képeslap itthon eddig ismeretlen anyagára a Fortepan kutatói bukkantak rá. A digitalizált képek a kiállítás megnyitása után a Fortepan fotóarchívumban is elérhetők lesznek.

A képeslapfotókat a svájci származású Schoch Frigyes (1856–1924), a jómódú budapesti építési vállalkozó és lelkes hobbifotós felvételei egészítik ki. Schoch Frigyes 1900 körül vásárolt egy sztereokamerát, amellyel Erdélytől Budapesten és Ausztria havas hegycsúcsain át az Adriáig sok különleges életképet, panorámafelvételt és képsorozatot készített. A magyar fotótörténet legnagyobb, 670 darabos, az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó, 3D-ben rögzített pillanatait megőrző Schoch-hagyatékot a leszármazottak a Fortepanon keresztül a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának adományozták. Schoch Frigyes egyedi térhatású fényképeken örökítette meg a fiatal metropoliszt: sztereoképein privát nézőpontból bontakozik ki a világvárossá érő Budapest. A korabeli fotókon látható épületek, helyszínek egy része mára jelentősen átalakult, vagy – fájdalmasan sok esetben – megsemmisült a háborús pusztításban. A kiállítás ezért a korabeli felvételek mellett bemutatja az ábrázolt helyszínek későbbi sorsát vagy mai képét is.

 

 

A kiállítás kurátora: Virágvölgyi István, társkurátor: Török András

 

Együttműködő partnerünk a Porsche Hungária és a Hampton by Hilton.

 

Kiemelt látnivalók, érdekességek

József körút, 1904

Deutsche Fotothek #bs5465 A Nagykörút kialakítása – melynek nyomvonalára korábban egy hajózható csatorna megépítése is felmerült – a Fővárosi Közmunkák Tanácsa városrendező hatóság egyik legfontosabb projektje volt. A legelső, 1872-ben elkészült épülete a fényképen baloldalt található lakóház volt. A legutolsó 1906-ban épült meg, a Margit híd közelében.

Király Színház, 1904

Deutsche Fotothek #bs5466 A csinos homlokzat mögött nyílt meg 1903-ban a főváros hetedik, 1251 férőhelyes színháza. Hamar nagy sikert aratott a teljesen ismeretlen Kacsóh Pongrác János vitéz című operettje. Az első világháború alatt ugyancsak itt vitték színre először a Csárdáskirálynőt. (Eredeti címe szerint: Csárdáskirályné.) A siker 1925-ig tartott ki, 1936-ban végleg bezárt. Szép homlokzati szárnyát 1941-ben bontották le. Az utcához méltatlan új homlokzat 1970 körül épült. Ma egy vívóegyesület székháza.

Kilátás a Gellért-hegyről, 1905

Deutsche Fotothek #bs5897 A Tabán Duna-parti alsó részét csak ezért ismerjük fel, mert ott a folyó. Az itt épült házakat részben a léptékváltás, a városrendezés, illetve Budapest ostroma söpörte el. Érdekes látvány innen a szabadtéri piac.

Országház, 1907

Deutsche Fotothek #bs8704 Érdekes, hogy nem a frissen elkészült, lenyűgöző méretű Országház a kép fő témája, hanem az átkelőhajó, amelyre a Császár fürdőbe szóló kombinált jegyet is lehetett váltani. A budapesti Országház kívül-belül rendkívül gazdagon díszített épülete két évtizeden keresztül (1885–1904) készült. Végül csaknem elérte a londoni Parlament méretét, de meghaladta a világ valamennyi más parlamentépületének nagyságát, így a washingtoni Capitoliumét vagy a berlini Reichstagét is. A kőborítás mögött sok millió tégla és korszerű fémszerkezetek bújnak meg.

A Klotild-paloták a Kígyó téren (ma Ferenciek tere), háttérben az épülő Erzsébet híd, 1902

Fortepan / Schoch Frigyes #27633

Budapest. Az első aranykor

2023. november 15. – 2024. április 7.

Online jegyvásárlás

Kiállításaink közül ajánljuk