En
Vissza a találatokhoz

Mentőcsónak Johannes Marius ten Kate

Alkotó

Johannes Marius ten Kate Amszterdam, 1859 – Hága, 1896

Kultúra holland
Készítés ideje 19. század második fele
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

53 x 78,7 cm

Szignó

lent, jobbra: J M ten Kate

Leltári szám 301.B
Gyűjtemény 1800 utáni Nemzetközi Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

Johannes Marius ten Kate holland festő a Mentőcsónak című képe szépen illeszkedik a klasszikus holland életképfestészetnek abba a több évszázados vonulatába, amelynek alkotásai a holland emberek mindennapi munkáját, küzdelmeit, fáradozásait örökítik meg. A holland festészet tájképei, állatképei, életképei mind a természet, a szülőföld szeretetéről, a lelkiismeretesen elvégzett munkának a közös jólétet gyarapító hatásáról szólnak. Ennek a közös jólétnek pedig nagyrabe-csült szolgái az állatok. A holland életképeken nemcsak az emberek, hanem az állatok is dolgoznak, s a magasfokú munkaerkölcsnek ezen a mindennapi tapasztalatán alapul állatfestészetüknek az a sajátossága, hogy az állatokat is szinte nemzeti hősnek látjuk.

Matits Ferenc

Bibliográfia

Gergely, Mariann, Bereczky, Loránd (ed.), A Hágai Iskola: A 19. századi holland festészet mesterművei a Haags Gemeentemuseum gyűjteményéből, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 70. o.

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 3.rész, Új szerzemények. 3. füzet: a, Plastikai művek; b, Az 1913. évi szerzemények; c, Kifüggesztésre, elhelyezésre és kezelésre vonatkozó adatok: d, Sorszámszerinti jegyzék; e, Tárgymutató; f, Javítások; g, Tartalomjegyzék, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1915.

Matits, Ferenc, “Haagse School in Hongaars bezit”, Pulchri 1382-1229. 20. jg. nr. 1. (1992), 14-15 o.

Állatok: kiállítási katalógus, Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, Budapest, 2020, 24-25. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk