En

Elmarad | MÚZEUM+ SZINYEI

Online jegyvásárlás

Elmarad | MÚZEUM+ SZINYEI

Múzeum+

Magyar Nemzeti Galéria
2020. november 19.

18:00 - 22:00:00

Szinyei Merse Pál 100 és 175. Egy név és két szám, akiről és amelyekről érdemes megemlékezni: a magyar festészet egyik legkiemelkedőbb mestere 175 éve született és kereken egy évszázada ment el. A művészt aligha kell bemutatni, hiszen művei már gyermekkortól végigkísérik az ember életét. A Majális jó eséllyel pályázhatna a legismertebb magyar festmény címére, a Léghajó a magyar képzőművészet egyik legeredetibb ötlete, míg a Lila ruhás nő feledhetetlen, messze révedő tekintete számtalan reprodukción, bélyegen és iskolai tankönyvek oldalain is feltűnik mindmáig. A sors – és természetesen az akkori kortárs művészeti közeg – fintora, hogy a festő csak idővel nyerhette el az őt megillető, méltó helyet a honi művészettörténetben, melyhez igen hosszú út vezetett. Ahogy a Majális kapcsán fogalmazott önéletrajzában 1903. január 7-én: „Magamat is ráfestettem a képre, hason fekve, falatozva, hátat fordítva. Bevallom, azon kritikusokra gondoltam, kiknek képen nem fog tetszeni…” S valóban – ahogyan az a később kultikusként értékelt alkotásoknál gyakran előfordul – ez a mű sem aratott először osztatlan sikert. Mára már, ha csak egyszer is láttuk Szinyei Merse Pál festményeit, belénk ivódik a tökéletes kompozíció, a képek átütő ereje, üdesége és merész színhasználata.

De hogy milyen nehézségekkel volt kikövezve e páratlan festői pálya, miként alakulhatott ki a mindmáig ható kultusz a személye körül, hogyan szerepelnek alkotásai a mai műkincspiacon, mely műveinek ismeretlen a holléte, milyen eszközökkel dolgozott és úgy egyáltalán: milyen is volt a művész mögött rejtőző ember…? Mindenre és még többre is fény derül a november 19-i Múzeum+ Szinyei estünkön!

 

ZENE EGÉSZ ESTE

Oláh Kálmán a világ kortárs zenei életének egyik legeredetibb alkotója és előadóművésze. Szenvedélyesen feszegeti a zene határait és zeneszerzőként is az élvonalba tartozik. Különleges zenei világának fontos, stílusokon átívelő részét képezik sajátos, a klasszikus zene és a dzsessz világát összefonó kompozíciói.

Kóstoljon meg valamilyen finomságot a büfében, foglaljon helyet varázslatos kupolaterünkben két programpont között, engedje el magát és csak élvezze Oláh Kálmán magával ragadó zenéjét.
Helyszín: C épület 1. emelet, kupolatér

 

ELŐADÁSOK

18.45  „Mindjárt el is adtam 700 forintért” – Szinyei Merse Pál művei a műkereskedelemben

Martos Gábor művészeti író, a MúzeumCafé szerkesztőbizottságának tagjának előadása

Szinyei Merse Pál a magyar képzőművészet kultikus alakja: az alkotásairól készült nyomatok ott lógtak gyakorlatilag minden hazai iskola osztálytermeinek, folyosóinak a falain, vagy éppen a MÁV vasúti kocsijainak kupéiban. Martos Gábor a vetített képes előadáson a művész nemzetközi, illetve a hazai műkereskedelemben elfoglalt helyét teszi (alapos) vizsgálat tárgyává.
Helyszín: C épület 1. emelet, 19. századi állandó kiállítás

 

19.45 Szinyei-eposz: Szinyei Merse Pál kultusza és emlékezete – Prágai Adrienn művészettörténész előadása

A Japán kávéházi művészasztal Pali bácsijának jól ismert, itthon megtekinthető művein túl látható festménye a firenzei Uffizi képtárban, és alkotásaival találkozhatunk a Magyar Posta bélyegein is. Festészete számos képzőművészt megihletett, sőt, a mai digitális kultúrában is találhatunk tőle kölcsönzött vizuális idézeteket. Szinyei kultusza és emlékezete máig hat – tekintsük hát át a nagy eposzt!
Helyszín: C épület 1. emelet, 19. századi állandó kiállítás

 

20.15 ÉLŐ MÚZEUMCAFÉ BESZÉLGETÉS – Szinyei 100, 175 és tovább

Résztvevők: Gréczi Emőke, a MúzeumCafé főszerkesztője, Szücs György tudományos főigazgató-helyettes, művészettörténész, illetve Krasznai Réka és Hessky Orsolya művészettörténészek, a jövő évi magyar nemzeti galériabeli Szinyei-kiállítás kurátorai.

Érdekes szakmai feladat lehet egy olyan jól ismert és népszerű mester alkotásait górcső alá venni, mint Szinyei Merse Pál: a 2021-es emlékkiállításban a kurátorok az eddigi kutatási eredmények felhasználásával igyekeznek bemutatni a festő nemzetközi párhuzamait is. A mester azon kevesek közé tartozhatott, akiről még életében termet neveztek el a Szépművészeti Múzeumban. De vajon miért olyan meghatározó és mi a máig ható titka a művészetének?
Helyszín: C épület 1. emelet, kupolatér

 

KURÁTORI TÁRLATVEZETÉS

18.00 és 21.00 Igaz vagy hamis: Szinyei, a magyar Monet? – Krasznai Réka művészettörténész, a jövő évi Szinyei-kiállítás kurátorának tárlatvezetése

Kétségtelen, hogy Szinyei saját jogán a 19. századi magyar művészet egyik legfontosabb, úttörő alakja. Sokan őt tartják a magyar impresszionizmus atyjának, fő műveit pedig sokszor állítják párhuzamba Claude Monet festményeivel. De mi köze volt Szinyeinek az impresszionizmushoz és a francia művészekhez? Miben hasonló és miben különbözik a festészete? Létezik-e egyáltalán magyar impresszionizmus? A kurátori tárlatvezetésen ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Találkozási pont: D épület 1. emelet, 1800 utáni nemzetközi gyűjtemény

 

TÁRLATVEZETÉSEK

18.00 és 19.30 Szárnya van, de nem repül – a szárnyas oltárok titkai – Földváry Piroska művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: D épület 1. emelet, Késő gótikus szárnyas oltárok kiállítás

18.30 és 20.00 Szinyei után – a századforduló magyar művészete – Sepsey Zsófia művészettörténész tárlatvezetése
Találkozási pont: C épület 2. emelet, Modern idők kiállítás

18.30 és 20.30 Sean Scully: Átutazó – Retrospektív kiállítás – Koós Nikolett múzeumpedagógus tárlatvezetése
Találkozási pont: A épület, földszint, Sean Scully: Átutazó – Retrospektív kiállítás

19.00 és 20.30 Sírok között és a csillagok alatt – séta a nádori kriptában és a palota kupolájában – Csiszár Beatrix múzeumpedagógus tárlatvezetése
Találkozási pont: C épület földszint, Információs pult

19.00 és 20.15 Világok vonzása – külső és belső tájak – Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetése
Találkozási pont: D épület 1. emelet, 1800 utáni nemzetközi gyűjtemény

 

SZINYEI ORIGINAL

A Szinyei-művek naptól átitatott szétszórt fénybe merített színeinek sugárzóan üde összhangja és harmóniája egészen páratlan. A Múzeum+ Szinyei esten kivételes lehetősége nyílik arra, hogy megtekintse, milyen eszközökkel dolgozott a művész – a múzeumban őrzött festékesdobozaiban még az eredeti ecsetei is megvannak, számos más érdekesség mellett! Az autentikus tárgyak megtekintésén túl elolvashat néhány ragyogó korabeli újságcikket is, melyek a művészről és alkotásairól jelentek meg annak idején.

 

SZINYEI UNSEEN

Vissza nem térő alkalom olyan alkotással találkozni, amely ritkán látható kiállítva, pláne, ha az olyan szemgyönyörködtető… Annyit elárulunk előzetesen, hogy a kép az életmű egyik legszebb tájképe, melyen embernek nyoma sincs, hiszen, ahogyan a festőművész fogalmazott: „Hiábavaló minden okoskodás. Picturát megreformálni nem lehet, csak egyetlen mestertől, s ez a mester a Természet. A nagymester, a Természet csak annak mutatja meg legdrágább kincseit, aki becsületesen, őszintén és naiv szívvel közeledik hozzá – és hűségét megőrzi. Az ilyennel megosztja mindenét: igazságát, szépségét, gazdagságát. Ez az én meggyőződésem. Ki a szabadba! Szemtől szembe a természettel! Csak ez frissíthet fel. Új erőt csak odakint nyerhetek…”

A művésznek szentelt estünkön több hasonlóan mesébe illő meglepetéssel is készülünk!

 

SZINYEI WANTED

Szinyeiről – a már életében kiépülő kultuszának is köszönhetően – a 20. század folyamán több monográfia is megjelent. A Magyar Nemzeti Galéria utoljára 1990-ben mutatta be életművét egy nagy kiállításon, melyet Szinyei Merse Anna életmű-katalógust is tartalmazó nagymonográfiája kísért. Bár az elmúlt harminc évben több, addig csak forrásokból ismert Szinyei-kép is előkerült, továbbra is számos olyan műről van tudomásunk, melyek valaha léteztek, ám jelenlegi hollétük ismeretlen. Ezeket a műveket keressük: „wanted”, azaz körözési listán vannak. Bízva abban, hogy a reprodukciókon közölt művek közül – akár itthonról, akár külföldről – több is megkerülhet, az esten bemutatjuk ezeket a lappangó alkotásokat is.

Ki tudja, talán Ön is segíthet pontot tenni valamelyik kérdőjel végére…?

 

SZINYEI WORKSHOP: Színezz Szinyeivel

Szinyei Merse Pál festészetéről a természet, a szabadság, a könnyedség és a merész színhasználat jut eszünkbe. A modern festészet magyar úttörője, akárcsak az impresszionisták, előszeretettel használt komplementer színeket.

A foglalkozás során mi is komplementer színekkel fogunk kísérletezni és életre keltjük Szinyei tájképeinek vibráló hangulatát, üde frissességét.

 

ÚTVONALTIPP

„Nagy művészeti korszakokat szemtől-szembe élvezhettem, talán meg is értettem? – Az olasz tájkép csodálatos, bámultam, de nekem annyira exoticus, hogy hosszabb tanulmány nélkül nem tudnám képben értékesíteni…” – fogalmazott Szinyei dél-itáliai útjáról írt levelében a művészeti író-politikus Lippich Eleknek.  München, Párizs, Bécs, Velence, Capri, Nápoly, Róma, Balaton… Csak néhány helyszín a teljesség igénye nélkül, ahol a művész megfordult élete során, hol szerencsét próbálni, hol inspirálódni. Egyedi útvonaltippünk segítségével most Ön is elutazhat gondolatban ezekre a csodálatos helyekre és más művészek alkotásain keresztül is felfedezheti őket.

 

ART BONBON

Volt már olyan érzése, hogy milyen jól illene egy műtárgyhoz egy fülbemászó dallam, egy vers, vagy egy mozdulat, amely kifejezi az érzést, a pillanatot, a röppenő csodát, amit az alkotás megfigyelésekor átélünk…?
Fellép: Jávor Lili és Kiss Dorina

 

BÜFÉ

A Múzeum+ esten ételek színes, akarom mondani, széles palettájával csillapíthatja éhségét a földszinti és kupolatérben kihelyezett büfében egyaránt! Tapasok, sütemények, szendvicsek, üdítők, mennyei borok és még sok más finomság garantálja, hogy éhség és szomjúság miatt nem fog idő előtt hazamenni.

 

Az est folyamán a Sean Scully: Átutazó – retrospektív kiállítás is megtekinthető!

A rendezvény érvényes Múzeum+ jeggyel, vagy bérlettel látogatható. A nappali kedvezmények érvényesek az estére váltott belépők esetében is.

Az este folyamán helyszíni jegypénztárainkban is lehet belépőjegyet váltani az eseményre.

Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy az előadásokon és a tárlatvezetéseken – műtárgyvédelmi követelmények és a járványhelyzet miatt – csak korlátozott létszámban vehetnek részt. A tárlatvezetéseken a maximális létszám 20 fő. Regisztráció a helyszínen érkezési sorrendben 17.00 órától.

A száj és orr maszkkal történő eltakarása kötelező a múzeum teljes területén, amit már a belépésnél ellenőrzünk. Kérjük szíves együttműködésüket.

A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk.

Tovább olvasom

További programok:

Tárlatvezetések
Olasz nyelvű vezetés

Visita guidata in italiano

fiatalok és felnőttek   |   17 fő
Tárlatvezetések
Séták a Galériában

BETELT | Kriptától a kupoláig – Épületséta

fiatalok és felnőttek   |   17 fő
Szakkör

Alkoss!

16+   |   15 fő

Anna Margit különleges világa

fiatalok és felnőttek   |   17 fő

A bábu megszólal – Anna Margit művészete I Kurátori...

fiatalok és felnőttek   |   17 fő